- Komerční sdělení -zpravy

Pevná vůle se přeceňuje. Zhubnout můžete i bez ní

Jak se vytvářejí pevné zvyky?

Často se o ní hovoří v souvislosti s hubnutím, pravidelným cvičením, úspěchem v práci, ale i při boji se závislostmi.

Dostatek pevné vůle lidé zvyknou označovat jako klíč k dosažení vysněné kariéry nebo tělesné kondice a za jejím nedostatkem vidět to, že selhali v novoročních předsevzetích iv dietním plánu.

Pevná vůle je pro mnohé lidi kouzelnou formulkou, no psychologové, sociologové i ekonomové už déle říkají, že její význam se ve skutečnosti přeceňuje.

Jak to bylo s cukrátkové testem?

Nelze popřít, že to, co nazýváme sebekontrola či pevná vůle, dělá lidi úspěšnějšími v práci i ve vztazích a výrazně jim usnadňuje plnit jejich cíle.

Metaanalýza, která vyhodnocovala informace o životě více než 32 tisíc lidí a zkoumala jejich výsledky prostřednictvím testu sebekontroly, to jasně dokazuje.

Čím vyšší skóre sebekontroly lidé v dotazníku dosáhli, tím úspěšnější životy obvykle vedly.

O pevné vůli a schopnosti odolat pokušení mluvil i slavný Stanfordská cukrátkové experiment z roku 1972. Výzkumníci nabízeli čtyřletým dětem jeden bonbón hned nebo dva o chvíli a sledovali, jak se projeví jejich pevná vůle.

Když vědci navštívili děti z experimentální skupiny po letech, když už byli ve věku studentů střední školy, zjistili, že vytrvalé čtyřleté děti měly lepší studijní výsledky.

Pevná vůle, která se projevila již v dětství, se tak stala předpokladem lepších známek na střední a pravděpodobně i úspěšného života. Po nedávném opakování experimentu se však tato domněnka stala terčem kritiky.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled