- Komerční sdělení -zpravy

Pár způsobů, jak se zbavit zlozvyků podle vědců

Zbavit se zlozvyku trvá násobně déle než ho nabýt.

Podle vědců trvá šedesát šest dní, dokud si člověk vyformuje zvyk, špatný či dobrý.

Tento údaj je pohyblivý a v závislosti na osobnosti, jakož i od konkrétního zvyku, se rychlost navyklý si na určitou situaci pohybuje mezi 18 a 254 dny.

Mozek zvyky potřebuje. Pomáhají mu vytvořit si vzorce, cesty, podle kterých se v něm budou řídit neurony. V naší hlavě se tak v určitých situacích zapíná autopilot.

Návyky se stávají našimi pomocníky, berličky v běžných dnech, služebníky, ale dělají z nás často i otroků.

Některé ohrožují nejen naši pracovní morálku či duševní pohodu, ale velmi často i zdraví.

Vědci proto hledají různé způsoby, jak se jich zbavit a nahradit je lepšími a zdravějšími návyky. Co vám tedy může pomoci zbavit se kouření, nadměrného užívání smartphonu, špatné životosprávy nebo stresu?

Řekněte jim sbohem

V úsilí zbavit se zlozvyku je nutné nahromadit veškerou pevnou vůli, kterou v sobě dokážete najít.

V první řadě byste měli své zlozvyky identifikovat, smířit se s jejich existencí a netrestat se za ně. Druhým krokem je uvědomění si rizik, která jsou s daným zlozvykem spojené a následně se s nimi rozloučit.

Jen málokdy je však úspěšný ten, kdo se rozhodne zbavit se špatného zvyku pomalu, postupně.

Nejlepší je za ním udělat tlustou čáru a říct mu sbohem. Připravte se však na těžkých pár týdnů, právě si totiž přepisujete nastavení v mozku a neurony šílí. Bude to vyžadovat několik „povstání z popela“ a opakovaných pokusů.

zvykové smyčka

Charles Duhigg ve své knize Síla zvyku definuje zvykové smyčku. Ta se skládá ze tří částí, které se dokola opakují a vytvářejí tak v našem mozku tvrdohlavý neměnný vzorec, ze kterého jen s obtížemi upouštíme.

První část ve smyčce Duhigg nazývá podnětem. Jde o něco, co v mozku vyvolá očekávání blížící se odměny, například moment, když vás kolegové zavolají na kávu nebo cigaretu.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled