- Komerční sdělení -zpravy

Ceny by měly v novém roce růst pouze mírně

Spotřebitelské ceny se na Slovensku v listopadu udrželi nízko.
Ceny budou v novém roce zřejmě mírně růst. Jak pro agenturu SITA řekl hlavní analytik brokera ProfitLevel Lukáš Baloga, inflace na Slovensku by měla v roce 2021 meziročně růst o 0,7 procenta. To představuje výrazný pokles oproti aktuálnímu stavu, jehož důvodem by měl být zásadní pokles regulovaných cen energií od začátku roku.

Tlumící by na čistou inflaci měly působit i oslabený spotřebitelská poptávka, pomalejší růst mezd a nízké importní ceny.

Ceny potravin by mohly dokonce klesnout

Hlavním hnacím motorem inflace by měly být podle analytika nadále potraviny, výdaje na zdravotní péči a energie domácností, čili plyn, voda a elektřina. Na druhé straně, doprava, pohonné hmoty a služby spojené s kavárnami, hoteliérstvím a restauracemi by měly i nadále stagnovat.

„Dokonce je možné, že ve druhém pololetí 2021 budeme na Slovensku svědky neobvyklé situace, kdy by ceny potravin mohly zaznamenat celkový pokles,“ míní Baloga.

Spotřebitelské ceny se na Slovensku v listopadu udrželi nízko. Úroveň inflace 1,5 procenta je podle Statistického úřadu druhá nejnižší v roce 2020 a o polovinu nižší než před rokem.

Vývoj listopadové inflace byl v souladu s očekáváním analytiků. „Celkově je inflace roku 2020 mírnější než rok předtím, protože ceny energií působí spíše směrem dolů a tlak z cen potravin a služeb je menší. V novém roce očekáváme růst spotřebitelských cen na úrovni 0,9 procenta,“ řekla pro agenturu SITA analytička České spořitelny Katarína Muchová.

Důvodem je koronakríza

To, že inflace zpomaluje, je podle analytičky Poštovní banky Jany Glasovej pro koronakrízu. Očekává, že i v novém roce by mohla nadále zpomalovat a za celý rok by mohla dosáhnout průměrnou úroveň okolo 1,2 procenta.

Nicméně jsou zde několik otazníky. Do jaké míry se například ochladí spotřebitelská poptávka pro krizi a a také situace na trhu práce.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled