- Komerční sdělení -zpravy

Podívejte se na pozoruhodné medicínské události, které přinesl rok 2020

Jaký byl tento rok z pohledu medicíny?

I když se tento rok nesl ve znamení pandemie nového koronavirus a objevy s ním spojenými, několika dalším novinkám ze světa zdravotnictví se podařilo prodrat do popředí.

Přinášíme vám přehled šesti medicínských událostí za rok 2020, které si zaslouží vaši pozornost.

Vakcíny proti novému koronavirus

Celý rok 2020 byl protkán vědeckými pokusy ve snaze potlačit celosvětovou pandemii nového koronavirus. Proto by se za největší objev tohoto roku mohl označit vývoj vakcín proti onemocnění Covid-19.

Testování jednotlivých vakcín probíhalo ve zrychleném režimu a zapojily se do něj stovky tisíc dobrovolníků po celém světě.

Jednotlivé vakcíny fungují na různých principech. Některé firmy vsadili při vývoji na léty ověřené metody (například australský institut Murdoch testuje proti Covidu vakcínu proti tuberkulóze), jiné společnosti se zas odrazily od nových postupů (například při mRNA vakcín).

Mezi dosud nejúspěšnější vakcíny na základě potvrzené účinnosti lze považovat vakcíny od společností Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a ruský Sputnik V. Očekává se, že se k nim postupně začnou přidávat i další kandidáti, kteří se momentálně nacházejí v závěrečné fázi klinického testování.

O tom, jak spolehlivé vakcíny jsou při ochraně před Covidom-19, ukáží nejbližší měsíce.

Základy univerzální léčby rakoviny

Začátkem roku 2020 se vědci z Cardiffské univerzity podělili o nový objev v oblasti boje proti rakovině.

Při podrobnějším zkoumání mechanismu, jakým tělo bojuje proti škodlivým buňkám, našli v krvi imunitní T-buňku s pozoruhodnou vlastností.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled