- Komerční sdělení -zpravy

Dostat se do učebnic slovenského jazyka na mě zapůsobilo jako facka. Po knihách pro teenagery přesedlala na historii.

Je autorkou kultovní sedmidílné knižní série pro mládež – Džínové deníky. Po dvanácti letech změnila žánr a v roce 2019 jí vyšlo krimi román Tajomstvá jednoho domu. Tento rok si splnila další sen v podobě rozsáhlého historického příběhu Oheň v srdcích.

Navzdory mnohým úspěchům zůstala Zuzka Šulajová skromnou spisovatelkou, která vnímá psaní jako své hobby a poslání.

Jako talentovaná autorka pro mládež jste nedávno překvapili krimi románem a nejnovější vám vyšel historický román. Proč jste zvolili natolik odlišné žánry?

Tyto žánry vyhledávám i jako čtenářka, mládežnické romány už samozřejmě nečtu. No když mi vydali Džínsový denník, tento žánr mi prischol. Pohybovala jsem se v něm devět let, pak přišla chuť napsat něco jiného.

Vznikl nejprve historický román Oheň v srdcích, který vychází až teď v listopadu, předešlé vydavatelství ho nepřijalo. Měli pravdu, ale téměř mi vzali chuť psát. Uznávám však, že tehdejší verze měla hodně much, nebyla vyzrálá.

A tak jsem pracovala na částečný úvazek a přitom psala krimi román Tajomstvá jednoho domu. Tento žánr jsem si zvolila proto, že bývalé vydavatelství tlačilo, abych psala o vztazích, ty mi prý jdou.

Román Oheň v srdcích byl přijat velmi pozitivně a je hodnocen jako vyzrálé a propracované dílo. Obávali jste se, jestli obstojíte před dospělým publikem?

Ano, samozřejmě, bylo mi stejně úzce jako při vydávání úplně první knihy. Přece jen se více od předchozí tvorby asi vzdálit nedá. Mé knihy byly charakteristické slušností a absencí zla, zatímco v tajemství jednoho domu jsem si dovolila popustit uzdu fantazii i slovní zásobě. Bylo náročné napsat to, ale měla jsem z toho radost.

Řekněme si otevřeně, napsat mládežnický román není kdovíjak těžké, netřeba sáhodlouze studovat. Při krimi románech a historických románech to už ale nepustí. Byla to výzva a já jsem ráda, že jsem si užila pravou spisovatelskou práci.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled