- Komerční sdělení -zpravy

Sedm způsobů, jak si rozvoní bydlení Vánocemi

Vnímejte nejkrásnější svátky roku všemi smysly. I čichem.

Vánoce se blíží a advent už je v plném proudu. Vánoční atmosféře se proto neubráníme a ani bychom se neměli. Vždyť dokáže být taková nádherná.

Navodit si ji můžete doma iv práci, a to různými způsoby. Vnímejte jejich očima díky dekoracím, typickými tóny a čichem díky koláčem nebo vonným svíčkám.

My vám tentokrát poradíme jak lahodit zejména nosu a doslova Vánoce procítit.

  1. Potpourri

Název naznačuje, že jde o původem francouzský zvyk, kterým si lidé provoněly své domovy. Tradice voňavé směsi bylin potpourri však vznikla v Anglii. Směs bylinek a ovoce se aranžuje v porcelánových miskách a vodě poté, co se chvíli povaří nebo ji lze uchovávat sušenou v látkovém pytlíčku.

V obou případech je vhodné umístit potpourri na místo, kde bude vonět po celé místnosti. A velkou výhodou je, že si ho můžete doma připravit sami a namíchat podle vlastních představ. Vonná směs v misce je nejjednodušší. Stačí smíchat vybrané bylinky, například rozmarýn se skořicí a plátky pomeranče a nechat to vše přejít varem v hrnci s 500 ml vody a nechat povařit na mírném ohni ještě alespoň 10 minut.

Do vody případně lze vytisknout šťávu z poloviny pomeranče a pár kapek libovolného esenciálního oleje. Směs přelijte do porcelánové misky a položte na vybrané místo.

  1. Voňavá kosmetika

Čím blíže k sobě dostanete vůni, tím lépe. Vánoce můžete mít i na těle díky sprchovým gelem, tělovým krémem, aromatickým olejem a jiným příjemným záležitostem.

Vyzkoušejte například pěnu do koupele s vůní jehličí nebo sprchové gely s vůní mandlí či citrusů.

  1. Svíčky, vonné tyčinky a oleje

Nejklasičtější způsob, který si mnozí zvolíme, abychom si rozvoňali obývák či pracovnu. V době Vánoc však přichází menší úprava esencí. Vonné tyčinky svou vůni rozvíjejí nejintenzivnější a nevyhovují každému.

Bývají silné a nelze je regulovat. Koncentraci vonných olejů si můžete ve vonné lampě namíchat podle vlastních preferencí. Svíčky zas voní po místnosti pomalu a příjemně. Vyzkoušejte vůni vanilky, smrku nebo skořice. V obchodech však najdete i speciální svíčky a oleje namíchány tak, aby voněly skutečně vánočně.

  1. Adventní věnec

Příroda v příbytku udělá práci za vás. Stačí pár větviček z jehličnatého stromu a jeho pryskyřice a jehličí provoní byt zimní náladou. Podobné vůně jsou přitom nenásilné a zalíbí se každému.

První adventní neděle je již za námi, takže mnohým z vás už možná zdobí byt adventní věnec. Pokud jehličí dostatečně nevoní, můžete ho střídmě pokapat esenciálním olejem.

  1. Čaje

Vůně čaje lahodí tělu zevnitř i zvenku a ještě i zahřeje. K tomu hořící svíčka, vůně perníčků a atmosféra Vánoc je hotová, přímo jako z katalogu. Chutnou a zdravou tekutou dobrotou je například pečený čaj, který si můžete vyrobit čerstvý. Na vánoční verzi potřebujete kilo ovoce, například jablka, hrušky, pomeranče a mandarinky.

Určitě přidejte i jeden citron. Umyté ovoce nakrájejte na kousky, zasypte kilem cukru, posypte skořicí a hřebíčkem a promíchejte. Ti, kteří to mají rádi ostřejší, mohou přidat i 250 ml rumu.

Směs napěchujeme na plechy a pečte v troubě vyhřáté na 240 stupňů 45 minut. Během pečení směs občas promíchejte. Hotový pečený čaj porozdeľujte do sklenic na zavařování ještě horký a zavřené sklenice otočte dolů uzávěrem. Na jeden hrnek čaje pak stačí jedna až dvě lžičky pečené směsi.

  1. Aromatické girlandy

Pokud patříte mezi lidi, kteří si vánoční ozdoby raději vyrobí jako kupují, máme pro vás tip. Jednoduché voňavé girlandy. Nakrájejte na plátky jablka, citrony, pomeranče a zavěste je na šňůrku. Mezi ně můžete umístit pečené perníčky nebo i skořicových panáčků, kteří však nejsou jedlí.

Těch si vyrobíte tak, že smícháte hrnek skořice, dvě čajové lžičky drcených hřebíčku, 50 ml jablečného džusu a ½ hrnku bílého lepidla. Vznikne hmota podobná hlíně. Pokud je příliš vlhká, přidejte ještě skořici. Z ní můžete postavičky tvarovat nebo „těsto“ vyválet a vykrajovat z něj požadované tvary.

Pověsit je pak můžete na girlandy, umístit na adventní věnec nebo na vánoční stromeček. Příjemně provoní každou místnost. Tato aktivita je ideální na zabavení malých dětí.

  1. Voňavé „bomby“ do krbu

Máte doma tradiční krb na dřevo? Pak máme i pro vás voňavý tip. Jedním z nejromantičtějších způsobů, jak si přivolat vánoční sváteční atmosféru, je založit v krbu oheň. A i oheň dokáže krásně vonět. Místo toho, abyste použili nezdravé produkty z lihu, které pomáhají ohni hořet, použijte vlastnoručně vyrobené „startéry“.

Připravte si formu na muffiny a muffinových papírové košíčky. Do každého z nich vložte pár malých šišek, celou skořici, celé hřebíček, bobkový list, sušený rozmarýn a připravte si lněný provázek.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled