- Komerční sdělení -zpravy

Pozorovala a studovala tajemné léčitelky, přinesly její ocenění

Díky knize Šeptuchy získala ocenění.

Dva roky navštěvovala region Podlasie na polsko-běloruském pomezí, aby poznala život místních obyvatel, ale zejména tajemné šeptuchy – léčitelky, které pomáhají šeptem. Své zážitky zaznamenala ve stejnojmenném románu Šeptuchy, který získal nejprestižnější literární ocenění na Slovensku – Anasoft litera.

„Nikdy bych nevěřila, že svět, který jsem v Podlasie objevila, opravdu existuje,“ píšete v prologu románu Šeptuchy. Jak jste se o tomto regionu dozvěděli?

Řekla mi o něm moje kamarádka cestovatelka a jazykovedkyňa Katka Džunková. Když jsem si začala o tomto kraji zjišťovat více informací, uvědomila jsem si, že jde o nádhernou a velmi fotogenickou krajinu. Příroda plná lesů, jezer a zejména častých mlh mě fascinovala.

Magické prostředí a v neposlední řadě tajemný svět šeptúch byly dokonalou předlohou pro mou knihu. Proto jsem se rozhodla kraj navštívit a zjistit o něm, ale io šeptuchách a jejich životě víc.

Je fenomén liečiteliek silně zakotven v polsko-běloruském pohraničí? Neobávali jste se, že vaše kniha bude srovnávána se Žítkovskými bohyněmi Kateřiny Tučková?

Je velmi silný! Fascinuje mě, že tento fenomén přežívá i ve 21. století. Například žítkovské bohyně, které zmiňujete, již na moravsko-slovenský Kopanice nenajdete.

Poslední bohyně zemřela před téměř dvaceti lety.

Šeptuchy jsou naopak stálou součástí Podlasia a byla jsem velmi zvědavá, jak fungují v současném světě. Do Podlasia jsem se opakovaně vracela během dvou let, kdy jsem sbírala materiál na mou knihu.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled