- Komerční sdělení -zpravy

Píše knihy pro děti: Dítě nebude číst knihu jen proto, že musí

Diana Mašlejová napsala historickou pohádku.

Diana Mašlejová měla odjakživa ráda příběhy, fantazii a pohádky. Tato záliba jí zůstala iv dospělosti.

Oblíbená autorka dětských knih nejnovější vydává i audioknihy, připravovala literární dětský knižní festival Cínový vojáček a napsala první knihu pro děti s historickou tématikou.

Literaturu mají rádi mnozí lidé, ale ne každý píše. Jak jste se dostali k psaní?

Láska k literatuře se se mnou táhne už od dětství. Po škole jsem šla do knihovny a doma jsem psala celé hodiny na psacím stroji od mého dědečka. Moje první příběhy byly o dívkách, cosi jako Mezi námi děvčaty zkombinované se záhadami od Enid Blytonová a Třemi pátrací.

Samozřejmě, kvalita zpracování odpovídala mému věku. Později jsem začala svými články přispívat do mládežnického časopisu a psala jsem pohádky do dětského magazínu.

Nikdo se nedivil, když jsem šla studovat žurnalistiku. Během vysoké školy mi vyšla první kniha – sbírka povídek, a potom následovala další. Následně jsem se ponořila hlouběji do světa dětské literatury a vyšlo mi několik knih. Pohádky pro mě měli kouzlo už v dětství a toto kouzlo nikdy neztratily.

Jsem v nich jako autorka zcela svobodná. Sama si vytvářím svět, postavy, pravidla. Zároveň mě velmi baví s dětmi prostřednictvím příběhů komunikovat.

Pamatujete si na knihu, která vás nejvíce ovlivnila?

Každé období mého života je spojeno s jinou knihou. V dětství to byly právě knihy Enid Blytonová.

Později přišel Malý princ, Modrý pták, první odvážnější knihy jako Žízeň po životě, Vítězný oblouk či Pýcha a předsudek.

Ovlivnila mě tvorba Roalda Dahla, Tove Janssonové, Astrid Lindgrenové, ale i Hanse Christiana Andersena. Mám ráda i antiutopistické knihy – Překrásný nový svět či 1984. Čtu i publikace psychoterapeutů, historické romány a současnou světovou literaturu. Mám ráda příběhy.

Když mě kniha nechytí, řekněme do padesáté strany, většinou ji odložím. Již nesnažím přesvědčovat samu sebe, že „musím“, protože to je kvalitní titul. Buď mě dílo vtáhne do svého světa, nebo ne.

Vaše nejnovější kniha pro děti je překvapivě spojena s historickou tématikou. Kde vznikl impuls napsat příběh o princezně Stefanii Belgické?

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled