- Komerční sdělení -zpravy

Chtěli byste ve svém obýváku živou lampu? už existuje

Nizozemská designérka vytvořila světlo z rostliny.

Příroda je plná energie, kterou si neuvědomujeme. Nizozemská designérka Ermi van Oers tento fakt využila a se svým týmem vytvořila speciální živou lampu. Ta využívá potenciál rostlin na to, aby vyráběly svou vlastní elektřinu.

Představila ji loni na nizozemském Týdnu designu, v jehož rámci měli autoři experimentovat s odpadovým materiálem a alternativními zdroji energie.

S menší produkcí takových unikátních svítidel chce designérka začít již v nejbližších měsících. Jedna má podle oficiální stránky Living Light stát přibližně 1500 eur.

Stačí dotek a bude světlo

Živé světlo, tedy elektřina z rostliny, vzniká přeměnou chemické energie, kterou rostlina přirozeně produkuje během fotosyntézy, píší výrobci na své stránce. To vše se děje za pomoci mikroorganismů.

Lampa je vytvořena jako takzvaný ostrovní systém, tedy je plně soběstačná a bez napájení.

Magazín Dezeen.com popisuje mechanismus tak, že rostlina je vložena v částečně otevřené skleněné nádobě a když probíhá fotosyntéza, do půdy na spodu nádoby se uvolňují organické sloučeniny.

Organickou hmotu rozloží bakterie díky nové technologii – mikrobiálnímu palivovému článku, čímž dojde k vytvoření elektronů a jejich odvádění z půdy. Elektrický proud pak vede drátem přiváděným k zařízení vybavenému LED diodami.

Nejzajímavější je, že na celý proces stačí, aby se člověk dotkl listů rostliny. Právě tato interakce a také péči o rostlinu má posilovat její účinnost a také vztah člověka k přírodě.

Zelená energie v každém květináči

Cílem tvůrců není dostat živé lampy pouze do obýváků, kde by byly prozatím víceméně exkluzivním kouskem.

Tým kolem Ermi plánuje vytvořit i takzvaný exteriérový „živý park“, který jimi bude osvětlen a později začít využívat „zelenou“ energii i v širším měřítku. Celý projekt je však ještě na začátku a jde o startup.

Tomu odpovídá i účinnost technologie, která má své limity. Stránka Hexapolis uvádí, že živé lampě, tedy rostlině, může někdy trvat i celý den, aby vyprodukovala dostatek energie na tvorbu půlhodinového světla.

To však designérku neodrazuje.

„Doufám, že jednou dojdeme do bodu, ve kterém bude touto technologií vybaven každý květináč a pochopíme, že rostliny jsou součástí našeho energetického systému,“ řekla pro Dezeen.

Také věří, že „příroda získá vyšší ekonomickou hodnotu a začneme vytvářet více zelených míst, aby mohla vzkvétat biodiverzita a snižovaly emise skleníkových plynů

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled