- Komerční sdělení -zpravy

Ceny ropy ukončily rok 2020 růstem, za celý rok však klesly o více než pětinu

Pandemie koronavirusu výrazně snížila poptávku po ropě.

NEW YORK. Ceny ropy ukončily obchodování v poslední den roku 2020 růstem, za celý rok však klesly o více než pětinu, když pandemie nového koronavirus omezila ekonomickou aktivitu ve světě a výrazně snížila poptávku po ropě.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v březnu uzavřela obchodování 31. prosince na úrovni 51,80 USD (42,21 eura) za barel (159 litrů). Oproti uzávěrce z předchozího dne to představuje růst o 17 centů (0,33 procenta). Od začátku roku však klesla o 21,5 procenta.

Cena americké lehké ropy WTI s únorovým kontraktem vzrostla v závěru minulého roku o 12 centů (0,25 procenta) na 48,52 USD za barel. Za celý rok však zaznamenala pokles o 20,5 procenta.

Pod celoroční vývoj se podepsala pandemie nového koronavirus, jakož i cenová válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Ty zasáhly trh s ropou zejména v dubnu, přičemž cena WTI zkolabovala a poprvé v historii se dostala do negativního teritoria.

Cena Brentu se zase propadla na nejnižší hodnotu od roku 1999. Od té doby se cena Brentu i WTI zvýšila více než dvojnásobně po tom, jak trh podpořily klíčoví producenti, kteří se dohodli na omezení těžby.

V posledním čtvrtletí minulého roku náladu na trzích podpořily i informace o zahájení distribuce vakcín proti chorobě Covid-19.

I když ceny ropy se v posledních měsících roku zotavili, v následujícím období budou záviset od dalšího vývoje pandemie. Ta zaznamenává druhou vlnu, která vedla k novým karanténním opatřením.

Už v nejbližších dnech však ceny ropy může ovlivnit zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů na čele s Ruskem. Schůzka se uskuteční v pondělí 4. ledna, přičemž by se na ní mělo jednat o dalším zmírnění programu omezování produkce s platností od února.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled